Covid -19 ve Dubai Vizesi

Covid -19 ve Dubai Vizesi

KORONAVİRÜS SALGININDA BAE VİZESİ 

 

Dünyanın ekonomisi en güçlü ülkeleri arasında yer alan Birleşik Arap Emirlikleri koronavirüs salgının görüldüğü ülkeler arasında yer almaktadır.

Ülkede görülen ilk vakanın ardından hükümet pandeminin yayılmasını önlemek adına yurt genelinde sıkı önlemler almaya başlamıştır. Bu önlem paketinin içerisinde yurda alınan turist konusu da yer almaktadır.

17 Mart 2020 tarihinden itibaren BAE yeni vize başvurularını kabul etmeme kararı almıştır.

Yani; ülkemizde bulunan vize ve oturma izni talep merkezleri faaliyetlerini durdurmuş olup, normalleşme aşamasına geçene kadar kapalı kalma kararı almıştır.

Korona virüs tehlikesi başlamadan önce yapılan vizeler olumsuz olarak değerlendirilip, oturma izni kimseye verilmemektedir.

 BAE Makamlarının Aldıkları Seyahat Tedbirleri

17 Mart tarihinden itibaren vize başvuru kabul etmediğini açıklayan yetkili mecralar ülke içerisinde de turistik gezileri iptal etmiştir.

19 Mart 2020 tarihinden itibaren BAE’ne giriş konusunda vizeye ihtiyaç duymayan AB, Çin ve Japonya gibi ülkelerin vatandaşları ile resmi ve hususi pasaport sahiplerinin ülkeye girişi yasaklanmıştır.

Ayrıca, aynı tarihte BAE içerisinde oturma izni bulunan yabancı vatandaşların 14 gün boyunca evlerinde şahsi karantinada kalmaları şart koşulduktan sonra bir daha oturma izini ile kimse ülkeye alınmamıştır.

BAE vatandaşlarının da yurt dışındaki ülkelere ziyaretlerine engel konulmuştur. Bu yasak diğer ülkelerin vatandaşları için de geçerlidir.

Süresi bitmiş veya vadesinin uzatılmak istenildiği vizelerin ülke içerisindeki merkezlerden süresi uzatılabilmektedir fakat bu uygulama yurtdışında kabul edilmemektedir.

Son olarak, ülkemiz ve BAE devleti arasındaki doğrudan uçuşlar geçici süreliğime askıya alınmış durumdadır.

Covid -19 ve Dubai Vizesi 1 – dubai konsoloslugu dubai pasaport vize randevusu
dubai konsolosluğu pasaport vize işlemleri

Vize Başvuruları Ne Zaman Başlayacak?

Vize ve oturma izni başvurusunu  bir süreliğine askıya alındığı BAE ülkesine seyahat için yapılacak vize başvurularının ne zaman tekrar başlayacağına dair henüz net bir bilgi verilmemiştir.

Yetkili kurumlardan yapılan açıklamalara göre bu sıkı önlemlerin bir süre daha devam edeceği, vaka sayısının ülke içerisinde azalmasından itibaren yavaş yavaş normalleşme çalışmalarına başlanacağı bildirilmiştir.

Vize konusundaki normalleşme çalışmalarının yaz aylarında başlayabileceği uzmanlar tarafından tahmin edilebilmektedir.  BAE seyahat planı olan vatandaşlarımızın bu süreci iyi takip ederek vize başvurularını zamanında yerine getirmelerini öneririz.

     Give a Comment

    Acil Vize