Dubai Çalışma İzni

Dubai Çalışma İzni

Dubai Çalışma İzni

Dubai sınırları içinde çalışmak isteyen kişilerin Dubai çalışma izni sahibi olmaları gerekir. Çalışma iznine sahip olmadan kesinlikle Dubai sınırları içerisinde bir işe girilmesi ya da iş kurulması durumunda da sınır dışı edilme ya da para cezası yaptırımları gibi cezalar verilmektedir. Gereken izinler 90 günlük Dubai vizesi ile Dubai sınırları içerisine seyahatte bulunduktan sonra Dubai’den alınır. Başvuruların yapılabilmesi için de çalışılacak olan işletmenin sponsor olması da zorunludur.

Çalışma vizesi sahibi olarak başvuru yapan kişiler ile birlikte ailesinin de Dubai sınırları içinde ikamet etmelerin talep edildiği takdirde işverenlerin aile için de sponsor olması gerekecektir. Duba sınırları içinde 90 günlük Dubai turistik vizesi sahibi olarak da bu ülkeye seyahat edilmesinden sonra Dubai çalışma izni başvuruları gerçekleştirilebilir.

Dubai Çalışma İzni Şartları

Bu belirlenen şartların arasında en başta çalışılacak olan işletmenin başvuru yapan kişilere sponsor olması gelir. Dubai çalışma izni şartları hangi konumda ve meslek statülerinde görev alınacağına ilişkin olarak farklılık da gösterebilir. Mesleki deneyim süreleri ile beraber başvuru aşamalarında temel olarak İngilizce dil bilgisi de oldukça önemlidir.

Dubai sınırları içinde çalışabilecek durumda olduğunu gösteren izin belgelerine sahip olmak aynı zamanda da Dubai oturum izni sahibi olmak anlamına da gelmektedir. Bu sebeple de çalışma izni belgesine sahip olmadan Dubai turistik vizesi ile Dubai sınırları içerisine seyahat ederek izinsiz bir şekilde herhangi bir işletmede çalışıldığı takdirde cezai yaptırımlar da uygulanır.

Dubai Çalışma Vizesi Sonuç Süresi

Başvuru aşamalarında ilk öncelik işveren tarafından 2 veya 3 aylık çalışma izni başvurularında bulunulması gerekmektedir. Daha sonra da 3 senelik çalışma izni başvuruları yapılmaktadır. Bu süre zarfında da iş anlaşmalarının feshedilmesi durumlarında vize iptal olmakta, iş anlaşmalarının devam etmesi durumunda da vize süreleri de uzatılır.

Dubai çalışma izni ile beraber Dubai oturum izni sahibi de olunabilmektedir. Başvuru aşamalarında aracı ve sponsor olan işletmelerin doğru vize ve evrak yöntemleri ile işlemleri gerçekleştirmesi de oldukça önemli bir durumdur. Dubai çalışma izni başvurularının net bir sonuçlanma süreleri bulunmamak ile beraber değerlendirmelere alınmasının peşinden sonuçlanma süreleri de değişiklik gösterebilmektedir.

Dubai Çalışma İzni Gerekli Evraklar

-Geçerlilik süresi olan pasaportların kimlik bilgilerinin olduğu sayfaya ait renkli çıktılar

– 1 adet uygun ölçülere sahip olan güncel olarak çekilen ve beyaz bir fona sahip olan biyometrik resim

– Önlü arkalı olacak şekilde nüfus cüzdanı fotokopisi

Dubai çalışma izni almak isteyen kişilerden ibraz edilmesi istenilen evraklar da bu şekilde olmaktadır.

Dubai Oturum İzni

Dubai oturum izni ile Dubai sınırlarında ikamet edilebilmesi için yapılan başvuruların olumlu bir şekilde sonuçlanmasının garantisini de vermemek ile beraber yatırım ve maddi olanakların da bulunması gerekir. Dubai de ikamet izni 3 şekilde verilmektedir. Dubai sınırlarında şirket açma, Birleşik Arap Emirliği vatandaşı ile evlenmek ve Dubai de mülk sahibi olma yollarıyla oturma izinleri alınabilmektedir.

Şirket kurma yolu ile oturum izni almak için kurulmuş olan şirketin başvuruda bulunacak olan kişinin üstüne olması gerekir. Mülk sahibi olarak da başvuru yapılabilmesi için mülkün başvuru yapacak olan kişinin üstüne olması gerekmektedir. İkamet izni başvurularında bulunabilmek için şirket kurma ya da mülk sahibi olma şartlarından bir tanesinin yerine getirilmesi gerekir.

Şirket Kurma Yolu İle Dubai Oturum İzni Başvuru Şartları

Dubai ikamet izni başvurularını şirket kurma yolu ile gerçekleştirecek olan kişilerin 18 yaşını geçmiş olması gerekmektedir. Başvuruda bulunan kişilerin Birleşik Arap Emirlikleri serbest ticari bölgesi şirketlerine sahip olması gerekir. Şirket yerlerine ait olan ikametgah için de şirket tarafından damgalı ve imzalı başvuru yapılması gerekir. Başvuru aşamalarında pasaportlara uygun biyometrik resimler, giriş izninin aslı, parmak izleri ve detaylı sağlık raporları da sunulması zorunlu olmaktadır.

Şirket kurma yolu ile ikamet izni başvuruları esnasında pasaportların aslının da sunulması gerekir. Bununla beraber iyi hal belgesi, serbest ticaret bölgesi lisansı, çalışma belgesi ve şirket isim kayıtlarının bir nüshası da talep edilmektedir. Başvuru aşamalarında sunulacak olan belgelerin İngilizce ya da Arapça tercümanlarının Birleşik Arap Emirlikleri elçiliğinden noter onaylı bir şekilde alınması da gerekir. Bu aşama esnasında başvuruda bulunan kişilerin ek olarak evrak talepleri de bulunabilmektedir. Dubai oturum izni 3 seneye kadar geçerli olur ve bu süre bittiğinde de uygulanmaya devam edildiği takdirde yenilenebilir.

Mülk Satın Alma Yolu İle Dubai Oturum İzni Başvuru Şartları

Mülk satın alma yolu ile oturum izni başvurularında bulunabilmesi için yatırım gerçekleştiren emlak tutarlarının en az 1 milyon AED değerinde olması gerekir. Başvuru yapan kişilerin aylık gelirlerinin en az 10 bin AED geliri olduğunu da kanıtlaması şartı da aranır. Başvuru aşamalarında pasaport nüshaları ve pasaportlara uygun olan biyometrik fotoğraflar da ibraz edilmektedir. Ayrıca ibraz edilen tapu belgelerinin de başvuru yapan kişilerin üzerine düzenlenmiş olması da zorunludur.

Dubai oturum izni başvuru aşamalarında ibraz edilen mülk tapularının ipotekli olmaması ve tapu üstünde de herhangi bir yasak da bulunmaması en önemli konulardan bir tanesidir. Bu aşamada ise 1.100 AED değerlerinde mülk vize ücreti ve 410 AED değerlerinde de idare ücretlerinin ödenmesi de gerekir. Oturum izni başvuru işlemleri esnasında ayrıca başvuru yapan kişilerin sabıka kaydı, parmak izi, sağlık raporu ve sağlık sigortası evraklarının da ibraz edilmesi gerekir.

Evlilik Yolu İle Dubai Oturum İzni Başvuru Şartları

Evlilik yolu ile Dubai aile birleşimi sebebiyle oturum izni başvuruları için başvuru formlarının gereken evraklar ile beraber ibraz edilmesi gerekir. Başvuru aşamalarında pasaport, biyometrik fotoğraf, nüfus cüzdanı fotokopisi, tam vukuatlı nüfus kayıt örneği ve uluslararası evlenme kayıt örneği belgelerinin de ibraz edilmesi gerekir. Başvuru yapacak olan kişilerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Eğer ki 18 yaşından küçükse de ebeveynlerin izinlerini göstermekte olan noter onaylı muvafakatnamelerin orijinali ve Arapça tercümeleri ile beraber sunulması da gerekmektedir.

Başvuru aşamalarında ayrı Birleşik Arap Emirlikleri doğum belgesi, daha önce evlilik yapıldığı durumlarda boşanma ilamı, Birleşik Arap Emirlikleri vatandaşı olan eşe ait oturum izni, pasaport, kimlik kartı ve başvuru sahibi olan eşin Arapça bildiğini gösteren belgeler ile beraber her 2 eşe de ait uluslararası doğum kayıt örnekleri evraklarının da ibraz edilmesi zorunludur.

Dubai Vize Ücreti

Dubai vize ücretleri Dubai Konsolosluğu tarafınca belirlenmek ile beraber dönemsel olarak da konsolosluk tarafından güncellenir. Dubai vize başvurusu yapacak olan kişilerin başvuru işlemlerinin öncesinde güncel Dubai vizesi ücret detaylarını da kontrol etmesi oldukça önemli bir durumdur. Dubai vize ücretleri başvuruda bulunulacak olan vize türlerine göre, seyahat sürelerine göre ve ülke sınırları içine giriş hakkına göre de farklılık gösterebilmektedir.

Dubai Konsolosluğu vize başvurularını direkt olarak kabul etmemektedir. Vize başvuru işlemleri yetki verilmiş olan vize başvuru merkezleri ile seyahat ve turizm acentaları aracılığı ile de yapılabilir. Bu sebeple de vize işlemleri danışmanlık hizmetleri için de belirtilmiş olan ücret de vize ücretlerine eklenmektedir. Dubai vize işlemlerinden önce başvuru yapılacak olan vize türlerinin belirlenmesi de en önemli konular arasında yer almaktadır.

Dubai Vize Başvurularından Önce Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

-Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri Birleşik Arap Emirlikleri Göçmenlik Ofisi hizmet vermez. Söz konusu olan bu günlere denk gelen vize başvurularında ise süreler de uzayabilir.

– Dubai için ücretli konaklama ve uçuş rezervasyonlarınızı da vizeleriniz onaylandıktan sonra yapmanız da tavsiye edilmektedir.

– Dubai ülke sınırları içerisinde kalış süreleri bu ülkeye ilk giriş yaptığınız günden itibaren başlamaktadır.

– Dubai vizelerinizin geçerliliği vizenin onaylandığı günden itibaren e vize üstünde de belirtildiği üzere 58 gün olmaktadır. 58 gün içerisinde yolcu geçerli vizesi ile Dubai’ye giriş yapılabilmektedir.

– Vizeler turistik ve ticari olarak en fazla 30 gün ziyaretler de tek girişli bir şekilde kullanılabilmektedir.

– Onaylanmış vizeler üzerinde belirtilmiş olan tarihlerde Birleşik Arap Emirliklerine giriş yapılabilmektedir ve bu ülkede de en fazla 30 gün kalabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Dubai vizesi hakkında tüm bilgileri sunmuş olduk. Sizlerde eğer ki Dubai’ye girmek istiyorsanız sizlere bahsetmiş olduğumuz bu konulara dikkat etmeniz gerekir.

Online başvuru yapıyoruz ile Dubai vize işlemlerinizin hepsini kolaylıkla halledebilirsiniz. Sizlere sunulan bu kaliteli hizmetlerin karşılığında da oldukça makul fiyatlar talep edilmektedir. Alanında oldukça profesyonel olan bu firmadan yardım almanız sizler için pek çok işlemi de kolaylaştıracaktır.

Dubai Çalışma Vizesi Soruları

Dubai Çalışma Vizesi Nedir?

Dubai’de çalışabilmek için öncelikle çalışma izni belgesi olmalıdır. Çalışma izni şartlarından birisi, çalışılan firmanın sponsor olmasıdır. Çalışma izni için istenen şartlar konum ve mesleki duruma göre değişim gösterebilir. Genel sunulan şartlar yerine getirildiğinde çalışma vizesi alınabilmektedir.    Give a Comment

    Acil Vize