Dubai Transit Vize

Birleşik Arap Emirlikleri’ne bağlı olan Dubai üstünden geçiş yaparak bir başka üçüncü ülkeye seyahatte bulunacak olan Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının gereken geçişler için Dubai transit vize sahibi olması da gerekir. Hususi (Yeşil), Diplomatik (Siyah) ve Hizmet (Gri) pasaportuna sahip olan kişiler Dubai üstünden yapacağı geçiş işlemleri için transit vize sahibi olma zorunluluklarından muaf tutulurlar. Yeşil, Siyah ve Gri pasaporta sahip olan kişiler için vize muafiyetleri ise 180 gün de 90 günü aşmayacak seyahatler için geçerli olmaktadır.

Dubai transit vize seyahatleri esnasında Dubai havaalanını kullanacak olan kişilere verilir. Dubai 96 saatlik vize ile yolcular belirtilmiş olan süreleri aşmamak şartı ile Dubai sınırlarına giriş yapabilirler. Transit uçuşlar esnasında Dubai içindeki farklı bir terminalin kullanıldığı zamanlarda da transit vizeler talep edilir. Dubai uluslararası havaalanı içinde 24 saati aşmamak şartı ile seyahat edecek olan kişilerin transit vize sahibi olma zorunluluğu da bulunmaz. Bu vize türü ise sadece 3 ayaklı uçak bileti gerektiren seyahatler de kullanılır.

Dubai 96 Saatlik Vize İşlemleri

Transit geçiş amacı ile sahip olunan vizelerin başvuru işlemleri online bir şekilde gerçekleştirilir. Birleşik Arap Emirlikleri e vize sistemlerine talep edilmekte olan gerekli evrakları eksiksiz bir şekilde ve doğru olarak göndermeniz ile beraber vize işlemleriniz de başlatılmış olacaktır. Dubai 96 saatlik vize ile Dubai sınırları içinden geçiş yapılacak olan ülkeye 96 saat içinde uçuş yapılması gerekir. 96 saatlik transit vize tek sefer giriş hakkı doğrultusunda verilir ve her geçiş için de ayrıca başvuru da bulunmak gerekmektedir.

Birleşik Arap Emirlikleri transit vize için kapıda vize uygulamaları bulunmaz. Seyahatten önce başvuru işlemlerinin tamamlanması ve vize onaylarının da gerçekleşmesi şartı aranır. Dubai sınırları içinde 1 gece konaklama yapılacak olsa bile tek girişli transit vize sahibi olunması gerekmektedir. Sadece Dubai havaalanı içinde 24 saatten daha az bir zamanda başka bir ülkeye gidecek kişilerden vize talep edilmez.

Dubai Transit Vize İçin Gereken Evraklar

-Renkli bir şekilde taratılmış Nüfus cüzdanı

– Renkli bir şekilde taratılmış kişisel bilgileri ve fotoğrafları içeren pasaport sureti

– Vize işlemleri esnasında ödenmiş olan vize ücretlerinin banka dekontları

– Transit geçiş sağlanacak olan ülkeye ait uçak biletleri

– Yabancı pasaport sahibi olan kişiler için de renkli bir şekilde taratılmış Türkiye Cumhuriyeti oturum belgesi

Dubai Transit Vize Nasıl Alınmaktadır?

Dubai transit geçiş yönünde yapılacak olan vize başvuruları Birleşik Arap Emirlikleri e vize sistemleri üzerinden online olarak yapılmaktadır. Online vize özellikleri ile beraber başvuru yapan kişiler tarafından talep edilmekte olan gereken evrakları taratarak sistem üzerine yüklemesi de gerekmektedir. Gereken evrakların doğru ve eksiksiz bir şekilde yüklenmesi ile beraber vize işlemleri de başlatılır. Değerlendirme işlemleri sona erdiğinde ise başvuru aşamalarında belirtilmiş olan başvuru sahiplerine ait e-posta adreslerine vizelerinin sonuçları da gönderilir. Birleşik Arap Emirlikleri tarafından Dubai vize başvuruları doğrudan kabul edilmez. Vize başvuru işlemlerinin konsolosluğa bağlı olmakta olan Göçmenlik Ofisi ya da bu ofislerin yetkilendirmiş olduğu vize başvuru merkezleri, seyahat ve turizm acentalarına yapılması gerekir.

Dubai 96 Saatlik Vize Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Dubai 96 saatlik vize 30 gün boyunca geçerli olarak kabul edilir. Bu vize türüyle Dubai sınırları içine girildiği andan itibaren 96 saat içinde çıkış yapılması da gerekir. 96 saatlik bu vizenin süresi de uzatılamaz. Seyahat planlarının 4 günden daha fazla olması ya da Dubai sınırları içinde geçirilecek olan sürenin 4 günden daha fazla olması ihtimallerine karşı diğer vize türlerine de başvuru yapılması gerekir. Dubai havaalanı içinde 24 saatten daha kısa bir sürede başka bir ülkeye seyahat edilecek ise transit vizeler de talep edilmeyecektir.

Dubai Transit Vize Kaç Günde Çıkar?

Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu gerçekleştirilmekte olan vize başvuru tarihi itibariyle 72 saat içinde sonuçlandırır. Birleşik Arap Emirlikleri ve Türkiye Cumhuriyeti resmi tatillerinde gerçekleştirilmiş olan başvurular değerlendirme aşamalarının tahmin edildiğinden daha uzun bir sürede sonuçlanmasına da sebep olacaktır. Bunun yanı sıra ayrıca konsolosluk yoğunluğu ya da başvuru aşamalarında ek evrak talep edilmesi gibi durumlarda da sonuçlanma süreleri uzayabilmektedir. Dubai’ye yapılacak olan seyahat planları ile ilgili herhangi bir problem yaşamamak için Dubai vize başvurusunun eksiksiz bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bunun yanı sıra resmi tatil günlerinin de göz önünde bulundurulması da oldukça önemli bir durumdur.  Bir cevap yazın

  E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

  Fill out this field
  Fill out this field
  Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.

  Menü
  Acil Vize