Dubai Turistik Vize

Dubai Turistik Vize

Dubai Turistik Vize

Birleşik Arap Emirlikleri sınırları içine seyahat edecek olan kişilerin Hususi Pasaport (Yeşil), Hizmet Pasaportu (Gri) ve Diplomatik Pasaport (Siyah) sahibi Türkiye Cumhuriyeti  vatandaşları vize sahibi olma zorunluluğundan muaf tutulmaktadırlar. Dubai seyahatlerini Umuma Mahsus (Bordo) Pasaport ile gerçekleştirecek olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının seyahatlerinin öncesinde Dubai vizesi sahibi olma zorunlulukları da bulunur.

Hizmet, Diplomatik ve Hususi pasaportu bulunan kişiler için vize muafiyeti 180 gün içinde 90 günü aşmayacak seyahatleri için kabul edilir. Umuma Mahsus Pasaport sahipleri ise seyahat sebepleri doğrultusunda kısa süreli turistik vize ya da uzun süreli Dubai turistik vize başvurularında bulunabilirler.

Umuma Mahsus Pasaport sahipleri seyahat sürecine uygun olan vize başvurularında bulunurken seyahat planlarına uygun olarak da tek giriş veya çok giriş hakkı tanıyabilen vize başvurusunda da bulunabilirler. Dubai turistik vize başvuruları onaylanan kişilerin vize onay tarihi itibari ile 58 gün içinde Dubai sınırları içine giriş yapması da gerekmektedir.

Dubai Turistik Vize Başvuru İşlemleri

Dubai, Birleşik Arap Emirliği turistik vize başvurusu işlemleri online bir şekilde gerçekleştirilir. Dubai turistik vize başvurusu aşamalarında başvuruda bulunan kişilerin talep edilmekte olan evrakları tarayarak Birleşik Arap Emirlikleri e-vize sistemlerine yüklemeleri de gerekmektedir. Başvuru da bulunan kişilerin Dubai online vize başvurularında e-posta adreslerini de belirterek istenilen evrakları eklemeleri koşulu da aranmaktadır. Talep edilen evrakların eksiksiz bir şekilde sisteme yüklenmesi durumunda vize başvuruları işlemlere alınmaktadır.

Dubai turistik vize başvuruları Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından direkt kabul edilmemektedir. Turistik amaçlı Dubai vize başvurularında bulunacak olan kişilerin konsolosluğa bağlı olan Göçmenlik Ofisi ya da Göçmenlik Ofisi tarafından yetki verilmiş vize başvuru merkezleri ile turizm ve seyahat acentaları aracılıkları ile işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekir.

Kısa Süreli Dubai Turistik Vize 

Kısa süreli Dubai turistik vize başvurularında başvuruda bulunan kişiler seyahat sıklıklarına ilişkin talepleri yönünde tek giriş ya da çok giriş hakkı yönünde vize sahibi olabilmektedirler. Kısa süreli ve tek girişli Dubai turist vizesi sahibi olan kişiler Dubai sınırları içinde 30 gün ikamet hakkına sahip olurlar. Fakat seyahat süreleri de 28 gün ile sınırlandırılmaktadır. Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından uygun görülmekte olan seyahat sürelerinin aşıldığı takdirde para cezası yaptırımları da uygulanır.

Uzun Süreli Turistik Vize

Uzun süreli Dubai turistik vize başvurularında başvuruda bulunan kişiler seyahat sıklıklarına ilişkin talepleri yönünde tek giriş ya da çok giriş hakkı yönünde vize sahibi olabilmektedirler. Uzun süreli turistik gezi sebepli Dubai vizesi ile de Dubai sınırları içinde 90 gün ikamet hakkı tanınır. Birleşik Arap Emirlikleri Konsolosluğu tarafından uygun görülen seyahat süreleri aşıldığı takdirde de para cezası yaptırımları da uygulanmaktadır.

Dubai Turistik Vize Gereken Evraklar

Dubai turistik vize başvuruları Dubai Konsolosluğu resmi internet sitesi üzerinden online bir şekilde yapılmaktadır. Dubai online vize başvurusu aşamalarından gereken evrakları taratarak Dubai Birleşik Arap Emirlikleri e-vize sistemlerine yüklenmesi gerekir. Başvuru işlemlerinin ise doğru ve eksiksiz bir şekilde gerçekleştirilmesi durumunda vize işlemleri başlamış olarak kabul edilir.

Dubai turist vizesi başvurularında talep edilen evraklar aşağıdaki gibidir;

-Renkli bir şekilde taranmış Nüfus Cüzdanı

– Renkli bir şekilde taranmış Pasaport (Başvuru aşamalarında ibraz edilecek olan pasaportun 10 seneden eski olmaması gerekir ve herhangi bir şekilde deforme de olmaması gerekmektedir)

Dubai vize işlemleri için ödenmiş vize ücretlerine  ait dekont

– Renkli bir şekilde taranmış Türkiye Cumhuriyeti oturum belgesi (Yabancı pasaport sahiplerinden talep edilir)

Dubai Turistik Vize Başvurularında Dubai Konsolosluğundan Randevu Almak Gerekiyor Mu?

Dubai turistik vize başvuruları online bir şekilde gerçekleştirilir. Dubai vize başvuru işlemleri Dubai Göçmenlik Ofisi üzerinden işlem yapılır. Başvuru aşamalarında talep edilmekte olan evrakların e-vize sistemlerine yüklenmesi ile beraber online başvuru da gerçekleştirilmiş olur. Başvuru işlemleri esnasında doğrudan başvuru kabul edilmemesi sebebiyle Dubai Konsolosluğu vize randevusu da alınmamaktadır.

Dubai Turistik Vize Kaç Günde Çıkmaktadır?

Dubai turistik vize başvuru değerlendirme ve sonuçlandırma işlemleri başvuru tarihinden itibaren ortalama 48-72 saat aralığında değişmektedir. Dubai vize başvurularının konsolosluk yoğunluğu, resmi tatil ya da başvuru yapan kişilerden ek evrak talep edilmeleri gibi durumlarda ortalamadan daha uzun bir sürede sonuçlandığı da görülebilmektedir. Dubai vizesi başvurularında bulanacak olan kişilerin resmi tatilleri de göz önünde bulundurarak başvuru yapmaları ve talep edilmekte olan evrakları da eksiksiz bir şekilde ibraz etmeleri de sonuçlanma aşamasında zaman kaybetmemek için oldukça önemli bir durumdur.

Dubai Turist Vizesi Başvurusunu Seyahatten Ne Kadar Önce Yapmak Gerekir?

Dubai turistik vize başvuruları planlanan seyahat tarihlerinden en az 1 ay öncesinden yapılabilmektedir. Dubai sınırları içinde turistik ziyaretçi amacıyla ziyaret edecek olan kişilerin Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve Türkiye’de de oturum izni olan yabancı uyruklu vatandaşların seyahat tarihlerine en az 7 gün kala başvuru işlemlerini tamamlamış olmaları tavsiye edilir. Dubai turistik vizelerinin onay tarihlerinden itibaren 58 gün geçerlilik süresi olmaktadır. Başvuru yapan kişilerin bu süreyi göz önünde bulundurarak işlemlerini gerçekleştirmeleri de oldukça önemli bir konudur.

Dubai Turistik Vize Soruları

Dubai Turist Vizesi Nedir?

Dubai vizeli giriş yapılan ilkelerden birisidir. Turist olarak ülkeye gidilmesi için seçilecek çeşitli vizeler vardır. Tek girişli, çok girişli otuz gün veya doksan günlük vizeler ile ülkeye gidilebilmektedir. Tüm vize çeşitleri online olarak alınmaktadır.

Dubai Turist Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Dubai için alınacak vize online olacağı için istenen evraklar taranarak elektronik ortama aktarılmalıdır. Kimlik,pasaport, bilgi ve taahhütname formu önceden hazırlanmalıdır. Naşvurular konsolosluk veya akredite almış yetkili vize merkezleri tarafından yapılmaktadır.    Give a Comment

    Acil Vize